Novice

DIPLOMATSKI KRAŠEVCI Z IZBRANIM OKUSOM

Plemiška družina Cobenzl je imela med 16. in 19. stoletjem na Goriškem in Kranjskem obsežno posest. Njeni člani so opravljali nekatere najvišje funkcije v civilni in cerkveni sferi.  Bili so tudi umetnostni naročniki, zbiratelji ter meceni umetnosti in znanosti. Umetnostno zbirko Janeza Gašperja je odkupila carica Katarina Velika in je še danes sestavni del znamenitega Ermitaža v Sankt Peterburgu. Družina, ki je izvirala s Krasa, je imela velik vpliv tudi na življenje naših prednikov. Njena posest so bila tudi gospostva Haasberg, Šteberk, Predjama in Logatec.

O družini Cobenzl smo se pogovarjal z dr. Miho Preinfalkom. Glavno področje zanimanja raziskovalca z Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU je namreč nekdanje plemstvo v Habsburški monarhiji, še posebej tisto, ki je povezano s sedanjim slovenskim prostorom.  

Beseda je tekla o mecenstvu družine, ki je podprla tudi izdajo Steinbergovega dela Temeljito poročilo o na Notranjskem ležečem Cerkniškem jezeru. Članu družine, ki je bil  ustanovitelj literarnega društva v Bruslju, o Haasbergu, ki so ga Cobenzli predelali v enega najlepših kranjskih dvorcev. Meceni in poznavalci umetnosti so v palači na Dunaju gostili tudi Wolfganga Amadeusa Mozarta. Poslušaj. 

 

 

Avtor:Maruša Mele Pavlin