Novice

POSLOVIL SE JE VOJKO ČELIGOJ

Občina Ilirska Bistrica je spročila, da se je včeraj poslovil Vojko Čeligoj, kot je zapisala: “Naš dragi in cenjeni častni občan, upokojeni učitelj, planinec, numizmatik, kronist, raziskovalec lokalne zgodovine …, ki je neizbrisno zaznamoval naš čas. Z njegovim odhodom izgubljamo vélikega človeka, dragoceno vez z našo preteklostjo, učitelja nas vseh.”

 Vojka Čeligoja so za častnega občana razglasili ob letošnjem občinskem prazniku, 4. juniju, in v obrazložitvi zapisali: 

“Vojko Čeligoj je s svojim delovanjem na področjih društvenega delovanja, šolstva, kulture, zgodovine in drugih področjih neizbrisno zaznamoval zadnjih 60 let dogajanja v naši občini.

Rodil se je 19. julija 1938 na Topolcu očetu partizanu. Osnovno šolo in nižjo gimnazijo je obiskoval v Trnovem, na učiteljišču v Ljubljani je maturiral leta 1957. Zaposlil se je najprej kot razredni učitelj na osnovni šoli v Košani, med letoma 1961 in 1974 pa je služboval na Osnovni šoli Dragotina Ketteja v Trnovem kot učitelj in pomočnik ravnatelja. Tedaj je dokončal višjo pedagoško šolo v Ljubljani. Nekaj časa je bil med prosvetnim delom sekretar občinskega odbora Socialistične zveze delovnega ljudstva (SZDL). Med letoma 1974 in 1983 je bil zaposlen kot svetovalec za poklicno usmerjanje na Zavodu za zaposlovanje Koper. Od leta 1983 do upokojitve leta 1997 je zopet poučeval na šoli v Ilirski Bistrici kot učitelj predmetnega pouka in več let kot pomočnik ravnatelja. Na tej šoli je vodil tudi planinski, filatelistični in foto krožek ter na sploh skrbel za tehnično kulturo mladine.

Vojko Čeligoj je numizmatik in filatelist. Bil je pobudnik in ustanovni član Primorskega numizmatičnega društva (PND) Ilirska Bistrica. Od samega začetka, to je od leta 1973, je bil glavni motor društva, ves čas prisoten v raznih organih društva, in kar 29 let tudi njegov predsednik. Bil je organizator raznih dogodkov, razstav in prireditev PND in urednik društvenega časopisa Numizmatični list. V sodelovanju med PND in Pošto Slovenije je v njegovem času izšlo več kot 200 posebnih poštnih žigov, 150 dotiskanih dopisnic in razglednic ter 24 osebnih poštnih znamk, ki so spremljale, zaznamovale ter v svet razširile novice o dogodkih in jubilejih na Ilirskobistriškem.

Vojko je član Planinskega društva Snežnik od svojega 20. leta. Njegove sledi so tudi v tem društvu neizbrisne. Med letoma 1984 in 1993 je bil predsednik društva, v okviru katerega je bil pobudnik aktivnega dela z mladino (Ciciban planinec, mladinski odsek), zasnoval je planinsko pot Snežnik – Snježnik, bil pa je tudi pobudnik in (so)organizator velikega števila dogodkov in dejavnosti, na primer zimskih vzponov na Snežnik, odmevnih v širšem slovenskem prostoru in na področju bivše Jugoslavije.

Bil je aktivni član Društva Univerza za tretje življenjsko obdobje, Avto-moto društva Ilirska Bistrica, Čebelarskega društva Ilirska Bistrica, Roda snežniških Ruševcev in še bi lahko naštevali.

Bil je strasten ljubiteljski fotograf. Zabeležil je številne dogodke in srečanja, mladim pa je bil velik vzornik in učitelj s tega področja. Za prepoznavnost ljudi in krajev z območja občine Ilirska Bistrica v širšem prostoru je prispeval ogromno in lahko tudi rečemo, da našega Vojka pozna cela Slovenija. Bil je soavtor ali avtor knjig (npr. Knjige o Snežniku – Bela gora), kronist-dopisnik, publicist in fotograf. Redno je objavljal v Planinskem vestniku, ilirskobistriških občinskih časopisih, Primorskih novicah in drugih časnikih. Kot aktivni član Društva za krajevno zgodovino in kulturo Ilirska Bistrica je sodeloval pri vseh izdajah Bistriških zapisov in številnih publikacijah cikla Ilirske teme. Bil je zbiralec (ne)materialne dediščine in raziskovalec zgodovine domačih krajev. Raziskoval je zgodovino bistriškega društva Ilirski Sokol, o njem je objavil več člankov, zaslužen pa je tudi za vrnitev sokolskega prapora v Ilirsko Bistrico. Bil je pobudnik in predsednik odbora za ureditev spominske sobe pesnika Dragotina Ketteja na Premu, snovalec Kettejeve poti in vsakoletnega pohoda po njej. Vedno nas je spominjal na obletnice mesta, raznih ustanov, društev, pomembnih prednikov. Je avtor skoraj 400 domoznanskih prispevkov portala slovenskih knjižnic Kamra. Med letoma 2000 in 2004 je bil poslanec Državnega zbora RS.

Vojko je bil vedno, tudi mimogrede na ulici ali v bližini njegovega doma na Hribu svobode, prijeten in dobrodušen sogovornik. Marsikdo izmed nas doma hrani razglednico z lepimi pozdravi, zapisanimi v značilnem Vojkovem lepopisu, s katero se nas je spomnil s kakšnega dogodka ali pa kar tako. Vojku, našemu cenjenemu sokrajanu, bomo Bistričani lahko večno hvaležni za vse dokumentirane zapise in fotografije o ljudeh in dogodkih iz naše daljne in bližnje preteklosti, ki bi se brez njega za zmeraj zgubili.

Vojko Čeligoj je prejemnik občinske Kettejeve nagrade na področju kulture in prejemnik naslednjih priznanj ter nazivov:

  • ČASTNI ČLAN društva PND, Primorskega numizmatičnega društva Ilirska Bistrica, za njegov prispevek v društvu na področju numizmatike in filatelije
  • ČASTNI ČLAN Numizmatičnega društva Slovenije, Ljubljana, za njegov prispevek na področju numizmatike v Sloveniji
  • Priznanje za življenjsko delo na področju filatelije FZS Ljubljana
  • Priznanje LOVRENC KOŠIR s plaketo in medaljo
  • ČASTNI ČLAN Fotografskega društva SUŠEC Ilirska Bistrica za njegov prispevek na področju fotografije in objav ter dela z mladino

 

Planinska zveza Slovenije mu je podelila tri priznanja:

  • SREBRNI ČASTNI ZNAK PZS za 25 let udejstvovanja na področju planinstva
  • ZLATI ČASTNI ZNAK  PZS za 50 let udejstvovanja na področju planinstva
  • SPOMINSKO PLAKETO s SVEČANO LISTINO za življenjsko delo in zasluge na področju planinske dejavnosti v Sloveniji ” 

 

Foto: Dragica Jaksetič, Občina Ilirska Bistrica