Arhivi

  • MLADINSKI SVET PREDSTAVIL DOKUMENT

    Člani Mladinskega sveta Logatec se že lep čas zavzemajo, da bi v Logatcu vzpostavili Mladinski center. Po enem letu trdega dela jim je uspelo oblikovati Mnenjski dokument o njegovi vzpostavitvi, kar je prvi pomemben korak za uspešno realizacijo projekta.

    V dokumentu so kakovostno in celostno predstavili koncept Mladinskega centra, ki bi ustrezal lokalnemu okolju. Kot je povedal predstavnik logaškega Mladinskega sveta Christian Jereb, so na podlagi temeljite analize aktualnih in realnih podatkov, proučevanja praks v drugih mestih po Sloveniji, primerjave različnih dejavnikov znotraj in zunaj občine ter na podlagi preučevanja dosedanjih praks v lokalni skupnosti predstavili, česa v Logatcu na mladinskem področju primanjkuje, predvsem pa, kako bi v Logatcu potekala razvoj in vzpostavitev mladinskega centra.   

    Konkretnih informacij, kje bi  stavba mladinskega centra Logatec bila in kako bi izgledala, zaenkrat še ni, saj je pred tem potrebno urediti še vrsto drugih stvari. Denimo najti sogovornika na občini, poudarja Jereb.

    Žogica je zdaj torej na strani občine, naloga članov Mladinskega sveta pa, da že začnejo z izvajanjem različnih programov, ki bi jih nato prenesli v težko pričakovane nove prostore.

    Iz dokumenta je razvidno tudi, da se bi ob vzpostavitvi novega centra odprlo nekaj novih delovnih mest za mladinske delavce. Prvo se, kot je še povedal Jereb, obeta že v sredini tega leta.  Šlo bo za prekarno delo, delovno mesto pa bo odprto za dve leti.

    Mnenjski dokument o vzpostavitvi centra si lahko v celoti pogledate na tej povezavi. Veseli bodo tudi vsakega mnenja in povratne informacije, ki jih lahko posamezniki oddate na tej povezavi. 

    Avtor:Ksenija Mlinar
  • BREZ NAPOTNICE: TUBERKULOZA

    Namen svetovnega dneva tuberkuloze, ki ga zaznamujemo 24. marca, je povečati ozaveščenost o eni najbolj pogostih in najbolj smrtonosnih nalezljivih bolezni. Slovenija sicer že dalj časa sodi med države z nizko pojavnostjo tuberkuloze. Register tuberkuloze Republike Slovenije vodi Klinika Golnik. Pri nas je bilo leta 2022 prijavljenih 74 oseb s tuberkulozo.
    Vodja registra je prim. Petra Svetina, ki opozarja, da so največja težava odporne oblike tuberkuloze, ki so neobčutljive na standardna protituberkulozna zdravila. S temi imajo kar nekaj težav v vzhodnih evropskih državah. Za dojenčke je na voljo cepljenje proti tuberkulozi, ki pa od leta 2005 ni več obvezno.

    Avtor:Jaka Zalar
  • MLADOLETNIKI BREZ SPREMSTVA PRIHAJAJO NA VOLARIČEVO

    V Postojni odpirajo prvi sprejemni in nastanitveni center za mladoletne begunce brez spremstva v Sloveniji. Ti so bili od leta 2016 nastanjeni v Dijaškem domu Srednje gozdarske, lesarske in zdravstvene šole Postojna, ta pa prostor potrebuje za svoje dijake. Mladoletniki brez spremstva bodo nastanjeni v stavbi nekdanjega Primorja na Volaričevi ulici. Prostora v njej je za do 70 ljudi. Prvi pridejo v petek, 10 iz dijaškega doma in trije iz Logatca, je povedala vodja Urada za integracijo in oskrbo migrantov Katarina Štrukelj. 

     Z mladostniki bo delalo več zaposlenih.  V skupini enega strokovnega vodje bo  lahko pet mladoletnikov. Trenutno je zaposlenih devet delavcev, vodja centra,  strokovne vodje, gospodinja in hišnik, iščejo pa še nove strokovne delavce. Vodja nastanitvenega centra za mladoletnike brez spremstva v Postojni je Lea Pignar, ki poudarja, da je njihov cilj opolnomočenje otrok do te mere, da bodo lahko uspešno bivali v slovenski družbi. Da težav, tako kot v preteklosti, ne bo, je prepričan župan Igor Marentič, a pričakuje, da občina dodatnih bremen zaradi večjega števila mladostnikov ne bo imela. Prisluhni. 

     

     

    Avtor:Jaka Zalar, Maruša Mele Pavlin
    • Lea Pignar Katarina Štrukelj
    • Dom za mladoletne brez spremstva Volaričeva Postojna
  • V MARCU SE PREDSTAVLJAJO OTROŠKE GLEDALIŠKE SKUPINE

    V marcu potekajo območna srečanja otroških gledaliških skupin. Na Ilirskobistriškem so se 13. marca predstavile tri skupine. Skupina »Predstava je zabava« z OŠ Dragotina Ketteja Ilirska Bistrica, gledališki klub OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica ter dramski krožek OŠ Rudija Mahniča Brkinca Pregarje. Vse tri si je ogledal strokovni spremljevalec srečanja Gašper Jarni, ki je po ogledu podal strokovno oceno. Dan prej je gostoval na postojnskem območnem srečanju. Nastopili sta Gledališka skupina Ščukice, ki deluje v okviru Kulturno-umetniškega društva Planina, in dramski krožek Osnovne šole Antona Globočnika.
    Logaško srečanje otroških gledaliških skupin pa je bilo 14. marca. V Narodnem domu Logatec sta se predstavili otroški skupini Osnovne šole Rovte in odrasla skupina Kulturnega društva Novi oder. Mentorica obeh otroških skupin je Mojca Klemen. Območno srečanje na Cerkniškem bo v četrtek 28. marca, bosta na oder Kulturnega doma Cerknica stopili skupini OŠ Notranjski odred Cerknica. Letošnje državno srečanje otroških gledaliških skupin pa bo v začetku junija v Kamniku.

    Fotografija: Gledališka skupina Ščukice (Tjaša Blaško)

    Avtor:Jaka Zalar
  • NEDELJSKI KLEPET: ANA CELIN LENARČIČ

    Gostja Nedeljske klepeta je bila Postojnčanka, Ana Celin Lenarčič. Ana je diplomirala iz kompozicije in glasbene teorije na Akademiji za glasbo v Ljubljani in iz Glasbene pedagogike, poleg tega pa ima tudi ima diplomo Glasbenega izobraževanja po metodi Willems.

    Od zgodnjega otroštva je bila glasba njena stalna spremljevalka, ljubezen in spoštovanje do nje pa ji je približal stari ata s katerim sta večkrat prisluhnila koncertom in nastopom klasične glasbe, največkrat v dvorani Glasbene šole Postojna.

    Pela je v zborih: MePZ Gimnazije Koper, APZ Univerze na Primorskem, APZ Tone Tomšič in KZ Krog.

    Je profesorica strokovnega predmeta na Srednji vzgojiteljski šoli v Postojni, kjer poleg dveh zborov, vodi tudi tamkajšnji šolski zbor. Kot predana mamica veliko časa posveti svojima malčkoma, ko pa ji uspe najti ali si vzeti nekaj časa samo zase, rada sede na kolo ali se potopi v morske globine.