Novice

  • MLADI GLEDALIŠČNIKI NA CERKNIŠKEM ODRU

    V Kulturnem domu Cerknica je včeraj popoldne potekalo območno srečanje otroških gledaliških skupin, ki ga je pripravila cerkniška izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti. Pred strokovno spremljevalko Ano Ruter sta se predstavili dve skupini Osnovne šole Notranjski odred Cerknica.
    Mentorica skupine četrtošolcev in sedmošolca, ki se je včeraj predstavila kot prva je Urška Šparemblek. Avtorska predstava Zgodba o starih časih je nastala kot del interesne dejavnosti Ulično gledališče. Šolarji 5. in 6. razreda pa so na oder postaviti igro Ferija Lainščka z naslovom Bara, Bara. Mentorici te skupine sta Daša Joželj Kranjc in Erika Opeka, plesna mentorica otrok pa je bila Živa Kranjc, ki je bila v preteklosti tudi sama del dramske skupine. Sodelujoče smo zmotili ravno med generalko.

    Avtor:Jaka Zalar
  • MARATONSKA SELITEV KONČANA

    Sezona reševanja dvoživk ob Cerkniškem jezeru je bila letos zelo dolga. Začela se je že na pustni vikend , 9. februarja.  Selitev in akcija prostovoljcev, sta se ta teden zaključili. Kot je povedal biolog z Notranjskega regijskega parka Rudi Kraševec, so prostovoljci letos čez cesti pomagali 6450 ogroženim živalim.

    Naslednji teden bodo pospravili zaščitne ograje, sledi analiza podatkov, ki so jih prostovoljci  beležili vsak večer. Poslušaj. 

    Avtor:Maruša Mele Pavlin
  • IZDELOVALI BODO REPLIKE PRAZGODOVINSKIH SKODELIC

    Notranjski muzej Postojna v sodelovanju z Domom na Krasu v torek ob 16. uri pripravlja delavnico, na kateri bodo udeleženci izdelovali glinene replike prazgodovinske skledice Kaštelir, ki so jo izkopali v enem od primorskih kaštelirjev oziroma gradišč. Vsak udeleženec bo na triurni delavnici pod vodstvom delovne inštruktorice Julije Drgan in stanovalcev Doma na Krasu iz gline oblikoval dva izdelka, ki ju bodo na koncu odžgali v peči. Delavnica je brezplačna, je pa omejena na osem oseb. Zato muzej zanjo zbira prijave.
    Stanovalci Doma na Krasu so se izdelave glinenih replik učili že pri projektu Kaštelir, v katerem so sodelovali kot izdelovalci spominka. Projekt »Prazgodovinska gradišča in etnobotanika za trajnostni turizem in razvoj podeželja – od Krasa (preko Brkinov, Čičarije in Istre) do Kvarnerja«, z akronimom KAŠTELIR, je del Interregovega programa sodelovanja med Slovenijo in Hrvaško. Rdeča nit so bili ostanki gradišč, te danes prezrte kulturne dediščine, ki izhaja iz prazgodovinskega obdobja. Glavni namen projekta pa je bilo aktivno ohranjanje dediščine gradišč.

    Avtor:Jaka Zalar
  • DAN BREZ ALKOHOLA TUDI V ILIRSKI BISTRICI IN CERKNICI

    Čeprav zelo dobro poznamo škodljive posledice alkohola, imamo do alkohola v Sloveniji zelo strpen odnos, po drugi strani pa težave zaradi pretiranega pitja pogosto zanikamo in tudi stigmatiziramo. Dobro je, da se o tej problematiki veliko pogovarjamo, jo spoznavamo, iščemo rešitve tako na družbeni kot individualni ravni. Zavedanje in znanje sta torej ključnega pomena, pri soočanju s problematiko pitja alkohola v Sloveniji.

    Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) vedno podpre akcijo 40 dni brez alkohola, sam pa na težavo med drugim opozarja tudi z Dnevom brez alkohola. Pripravi jih devet, po enega v vsaki od devetih zdravstvenih regij. v torek, 2. aprila vabi v Ilirski Bistrico, in v četrtek, 4. aprila v Cerknico, je povedal sodelavec inštituta Rok Zaletel in dodal, da na terenu sodelujejo tudi z zdravstvenimi domovi. Kako, nam je povedala Irena Svet iz Zdravstveno vzgojnega centra pri Zdravstvenem domu Cerknica. Poslušaj.  

     

     

    Avtor:Maruša Mele Pavlin
  • RAZSTAVA OB OBLETNICI NATA 

    Na panojih pred Parkom vojaške zgodovine je od srede na ogled nova fotografska razstava, ki je posvečena 75. obletnici Nata in 20-letnici članstva Slovenije v tej povezavi. Nova fotografska razstava v prvem tematskem sklopu z naslovom NATO 75 LET predstavlja zgodovino zavezništva, njegov razvoj in vojaško moč; drugi del z naslovom SLOVENIJA IN NATO 20 LET pa oriše pot približevanja naše države Severnoatlantskemu zavezništvu ter pomen zveze Nato za Slovenijo.

     Park je razstavo pripravil v sodelovanju z Uradom Vlade Republike Slovenije za komuniciranje in Ministrstvom za obrambo ter ob podpori Veleposlaništva Združenih držav Amerike v Sloveniji. Z razstavo želi obiskovalce seznaniti z delovanjem zveze Nato, njeno vlogo in pomembnimi prednostmi, ki jih članstvo v Severnoatlantskem zavezništvu zagotavlja naši državi. Park vojaške zgodovine se je s tem v luči bližajoče se dvajsete obletnice formalnega vstopa Slovenije v zvezo Nato pridružil seriji dogodkov in obeleževanj na najvišji državni ravni.Avtor razstave je direktor Parka  Janko Boštjančič. Vsebinske panoje razstave sta oblikovala Barbara Sirk in Žiga Okorn, celostno muzejsko postavitev pa je za umestitev na zunanje kubuse ob vhodu v Park zasnovala Irena Kogoj iz Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje. Odprtju razstave v sredo  je sledila okrogla miza z naslovom »NATO 75 let – vloga in pomen v preteklosti/sedanjosti/prihodnosti.

     

    Foto: Boštjan Kurent, Park vojaške zgodovine